بایراق

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
وئبلاگی با نام "بایراق" ایجاد شده که ظاهرا تلاش داشته بحث پرچم را برای جمعیت تورک زبان شمال غرب کشور ایران بصورت علمی و منطقی مطرح کند.گفتگو در این مورد دراین وانفسای بحرانهای داخلی و خارجی و با تمام مشکلاتی که می تواند بدنبال داشته باشد بسیار حیاتی است.
زیرا درابتدا هر گروهی نیاز به نشان و سمبلی برای تحکیم وحدت شان با مشخص کردن اشتراکات گروهیشان دارند.
در ثانی (دوم) این میتواند جلوی بعضی سودجویان از فرصت را بگیرد تا نتوانند با تهیج افکار عمومی مردم تورک زبان ایران به نیات خود برسند.
یعنی این بحث نه تنها مضر نیست بلکه گشایش این گفتگو می تواند بسیار سود بخش نیز باشد.
خلاء هویتی در بین مردم تورک زبان ایران نه فقط به نفع پانفارسها و نژادپرستان آریاگرا خواهد بود بلکه به نفع سودجویان بین المللی نیز هست تا از این حفره امنیتی استفاده ببرند و بتوانند به افکار عمومی قسمی کثیری از مردم کثیرالمله ایران نفوذ داشته باشند.
پس ما این گفتمان را دنبال میکنیم با نیت بهسازی در فرهنگ مردم ایران زمین تا گشایشی شود به حمد الله به توسعه هر چه بیشتر کشور ایران عزیزمان.

در وئبلاگ "بایراق" بحث سازنده ای آغاز شده که امیدوارم تا آخر ماجرا با حسن نیت و سزاوار و در خور شان مردم آزربایجان و حتی سایر مناطق تورک زبان ایران بیانجامد.
در آن وئبلاگ با نشان دادن دو پرچم فعلی کشورهای ایران و جمهوری آزربایجان (شمالی) درخواست پیشنهاد از خوانندگان شده بود و اینجانب با در نظر گرفتن اهمیت موضوع که در بالا شرح آن رفت، دو پیشنهاد دادم که اولی را که نه چندان جالب بود را صاحب آن وئبلاگ نمونه سازی کرد.
در سه پست اولیه نظراتی را خوانندگان ارائه داده بودند من نیز نظراتی چند ارایه دادم. در سومین پست ایشان با مضمون  : " پرچم جمهوری آزربایجان ؛ یکی از شلوغترین ، ناهمگونترین و بدترکیـبــترین پرچم کشورهای جهان شناخته میشود " بود که اینجانب متعاقب نظراتی چند را ارایه دادم که در ذیل میتوانید مطالعه بفرمایید و نظرات خود را ارایه دهید.
آدرس آن وئبلاگ و پستهای مذکور :
1 - http://bayraq.arzublog.com/post-59905.html

2 - http://bayraq.arzublog.com/post-60063.html

3 - http://bayraq.arzublog.com/post-60205.html@};-با سلام
اتفاقا پرچم جمهوری آزربایجان شمالی زشت نیست که بسیار زیباست. ولی ازآنجا که توسط آن مردم به عنوان پرچم مللیشان انتخاب شده پس ماباید پرچم دیگری اختیار کنیم. این بدان معنی نیست که اگر ما پرچمی اختیار کنیم یعنی از ایران جدا هستیم و یا از وحدت با آزربایجان شمالی منصرف شده ایم. به نظر من هیچ کدام از اینها نخواهد بود. یعنی همچنانکه ما آزربایجان را جزوی از امپراطوری ایران خواهیم دانست آزربایجان شمالی را تکه جدا شده از آزربایجان تاریخی خواهیم شناخت که با مجاهدت و سعی تلاش وحدت را نه تنها به امپراطوری ایران باز خواهیم گرداند بلکه با همسایگان دیگری که شاید بدلیل حماقتهای گذشتگان منجر به جدایی و یا کدورتی شده باید روابط مستحکم و برادرانه بیابیم و این نه به رویارویی با کشورهای جهان بلکه برای ایجاد صلح جهانی خواهد بود.
زمانی تصور میشد دوران جهل انسانها تمام شده باشد ولی تجاوز اسراییل به فلسطین و یا جنایات صربها در بوسنی هرزگوین و یا قتل عام مردم مسلمان و تورک فره باغ و خوجالی و سایر نقاط توسط ارامنه فاشیست داشناک و وقاحت فاشیستهای آریایسم کوروشپرست شونیزم فارس و یا جنایات هولناک وهابها در افغانستان و جنایات داعشی‌ها و جنگ اوکراین و جنگ وحشتناک یمن و جنایاتی که در آفریقا رخ داده و یا همچنان در حال وقوع است، همه و همه نشان از جهل ممتد بنی بشر دارد که ثابت نموده خطر وحشگریهای بنی آدم همچنان وجود دارد.
ما اگر پرچم انتخاب میکنیم نه برای جدایی از ایران است نه برای لجبازی با آزربایجان شمالی است.
ما انتخاب درست و انسانی خواهیم داشت. انتخاب پرچم برای هویت بخشی به جمعیتی است در ایران که در هشتاد سال اخیر مورد وحشیانه ترین هجمه فاشیستی قرار گرفته و در حال اضمحلال است. مورد بی مهریهای فراوان به هویت و فرهنگشان و مورد هتاکی و بی حرمتی واقع شده است.
درد بسیار است که اگر هم بخواهیم یک به یک بازگو نماییم و شرح دهیم شاید کتابها شود. لذا با تصور اینکه ما همگی به نحوی با این معضلات آشنایی داریم پس تصمیم میگیریم که در راه احیای فرهنگمان و ایجاد شرایطی مناسب برای دمیدن دوباره روح زندگی به مردممان برای سربلندی مردممان که ما بودیم و هستیم و خواهیم بود تلاش کنیم. تشریک مساعی کنیم. به نوعی مشارکت نماییم.
پذیرش نظریه فاشیستهای فارسگرا ننگین است. بی هویتی است.
یکی از راه ها انتخاب پرچم برای گرد هم آمدن است. برای یکپارچگی است. در ضمن انتخاب یک پرچم واحد برای مردم آزربایجان و یا حتی کل مردم تورک زبان ایران به معنای نفی پرچم ایران و یا آزربایجان شمالی نیست با احترام کامل به آن پرچمها باید برای خود پرچمی واحد انتخاب کنیم که بیشترین مشترکات را بین مردم تورک زبان شمال غرب ایران یعنی آزربایجان جنوبی داشته باشد و این ممکن نیست مگر با ایجاد جریان گفتگو میان این جمعیت.
در عین حال میتوانیم برای اتحاد تمامی مردم تورک زبان ایران نیز پرچم واحدی داشته باشیم که بتواند حداکثر اشتراکات را بین مردم بوجود آورد. یعنی دو و یا چند پرچم داشته باشیم. و حتی میتوانیم برای گروهای کوچکترمان نیز پرچم داشته باشیم و این مغایر با وحدت مردم نمی باشد.
یکی از خوانندگان وئبلاگ "بایراق" با ارائه نام "علی" نظری اینچنین داده بودند:
"بعضی از پان ترکیستهای خائن وطن فروش و تجزیه طلب، همین پرچم زشت (جمهوری آذربایجان) را به شدت میپرستند.   البته اگر قرار است پرچمی برای آذربایجان ایران انتخاب شود همین باشد بهتر است."

 من نیز خطاب به ایشان نوشتم:

باید توجه کنیم که پان ترکیسم یک جریان مرده ای است که دیگر معنی ندارد از آن برای فعالین مدنی آزربایجان و یا تورکان ایران استفاده شود. پان ترکیسم به معنای ایجاد یک حکومت واحد برای تمامی تورکان جهان بوده که امروزه هیچ یک از کشورهای تورک زبان جهان حاضر نیستند با هم یک کشور به حساب بیایند و از یک مرکز دستور بگیرند. بلکه هر کدام برای خود استقلال را انتخاب کرده اند.
اگر منظور نظر علی آقا پان آزربایجانیزم باشد که درمورد آن نیز میتوان بحث بسیار کرد. یکی آنکه همین حالا جمهوری آزربایجان شمالی خود شامل جمهوری خودمختار نخجوان نیز هست هر چند که آنهم در مجموعه آزربایجان شمالی است ولی حتی مجلس مللی خود را دارد.
پس علی آقا  شما با تکرار انگها بحث را به حاشیه نکشید که دوران انگ چسباندن گذشته. زمانی بود که اگر کسی می خواست از زبان تورکی حمایت کند به او انگ کمونیزم می چسباندند برای حذف آن. ولی امروز کمونیزم به تاریخ پیوسته و زبان و فرهنگ تورکی که خداوند منان این نعمت رابه مردم تورک زبان عالم منجمله مردم غیور تورک زبان ایران داده است هنوز پا برجا است و همچنان سرافراز باقی خواهد ماند و روز به روز رشد خواهد کرد و ما شاکریم.در خطاب به صاحب وئبلاگ که در پست سوم خود نسبت به پرچم کشور همسایه ارائه نظر کرده بودند چنین نوشتم:
چرا چنین عنوانی را انتخاب کردید؟
چرا باید به پرچم و سنبل مردمی دیگر اهانت کنیم؟
کجای پرچم جمهوری آزربایجان شمالی زشت و نا همگون است؟
اگر شما نمی پسندید لااقل احترام دیگران را داشته باشید. مگر اینکه شما با نیت دیگری این وئبلاگ را گشوده و این بحث را ایجاد کرده باشید.
پرچمی که من اول بار پیشنهاد دادم ناهمگون بود ولی زشت نبود، تناسب نداشت ولی زشت نبود. از لحاض زیبا شناختی زیبا نبود ولی زشت هم نبود. ولی دوم پیشنهاد من را چرا نمایش ندادید؟ آیا شما این بحث را مطرح کرده اید تا خود و ما را مزحکه کنید؟
به نظر من این انتخاب تیتر کاملا اشتباه بود. شما میتوانید با حفظ همین پست تیتر را تغییر دهید و حتی متنی نیز به آن بیافزایید که انتخاب پرچم آن کشور برای مردمی در اینسوی مرز بدلایل مختلف که هر کدام را میتوانید بیان کنید جایز نیست. ولی اینکه توهین کنید به آرمان جمعیتی دیگر ولو خارج از مرزهای کنونی ایران اصلا در سان یک انسان فهمیده نیست.
عقل و معرفت به انسان می گوید که احترام داشته باشیم.
ولی باز نیز من نمی توانم درک کنم چنین عنوانی را.
پرچم جمهوری آزربایجان شمالی بدلیل تناسب رنگ بخصوص وجود سه رنگ اصلی در علم فیزیک بسیار زیبا و با معنی است.
رنگ آبی که دربالا می آید نشان آسمان آبی و نشان روحانیت و عظمت جهان دارد.
رنگ قرمز که دومین رنگ و در وسط پرچم آنها قراردارد نشان خون و شهادت است پر از حرکت که اتفاقا در مذهب شیعه نشان امام حسین(ع) است.
رنگ آخر سبز که نشان زندگی و در تقارن رنگ آبی به منزله زمین سبز و آباد است و اتفاقا این رنگ نیز که رنگ اول پرچم کنونی ایران است نشان دین مبین اسلام است.
بگذریم از نشانها که اتفاقا آنها هم نشان اسلام و آسمان و همینطور از دیرباز نشان تورکان جهان بوده است. که خود گواه بر دانایی مردم تورک زبان به علم ستاره شناسی از کهن است.
ستاره هشت بال  نیز به ستاره ایرانی معروف است که نشان از وفاداری خالق این پرچم به امپراطوری ایران را دارد. که متاسفانه بااغراض سیاسی در این صد سال واژگونه تبلیغ شده است.
پس به جای توهین بهتر است با احترام بیشتری به این پرچم بنگریم هر چند که آنرا بعنوان پرچم مللی خود نخواهیم.
سایغیلارلا

  • [ ]