رنگها و تنوع و تکثر

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
https://sp.yimg.com/ib/th?id=JN.jwedlR%2fr%2fv9uR1islzcBcw&pid=15.1&P=0

دنیای امروز به خوبی درک کرده که تنوع و تکثر پدیده‌ای طبیعی و لازمه ادامه تکامل است.
دیگر زمان بسته بودن به نژاد وفرهنگ و دین ومذهب تمام شده. زبان نیز در دنیا تنوع چشمگیری دارد و لازمه تعالی فرهنگی جهان همان تنوع میباشد.
در اینکه باید تورکهای ایران یک شبکه سراسری داشته باشند شکی نیست و لازم هم نیست که در آن شبکه زبان معیار خاصی تثبیت شود. همانکه چنین شبکه‌ای ایجاد شود، میتوان در آن از همه گویشها استفاده کرد. میتوان در آن از همه سنتها برنامه درست کرد.
بحث پرچم چیزی نیست که بتوان امروز بزودی آنرا انتخاب کرد و یا اینکه با ترد یکدیگر به نظر خاص خود برسیم. اما خیلی مهم است که بتوانیم به یکدیگر و حتی با دشمنانمان با احترام رفتار کنیم.
هر کسی امکان اشتباه رادارد ولی مهم اینست که از اشتباه پند گیریم و سعی در رفع آن داشته باشیم.
افراد چه علمی باشند و چه احساسی باید به خواست فکری و روحی آنان احترام بگذاریم.

https://sp.yimg.com/ib/th?id=JN.IwGFWZZwiKdNzHKjP3otWA&pid=15.1&P=0 آردی وار . . .

تاریخ نگاری در ایران

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
در وئبلاگ بانوی دانشمند آزربایجانی(ایران) خانم یاسمن فرزام به نام "مینجیق" مطلبی را با عنوان :
" آقا محمدخان قاجار" خواندم بسیار جالب و در نوع خود کم نظیر بود. دلم میخواست این مطلب را در وئبلاگ خودم باز نشر کنم، ولی فکر کردم شاید ایشان نخواهند. پس انجامش ندادم
تاریخ نویسی و بازگویی گذشته در ایران به دلایل مختلف که یکی از آنها حاکمیت میباشد سلیقه ای و سفارشی بوده و هست.
خصوصا تاریخ رسمی که در مدارس نیز تدریس میشود.
در ایران سعی نمیشود حقایق و واقعیتهای تاریخی را آنگونه که بوده بنویسند و بشناسانند بلکه همیشه خواست اربابان زر و زور بوده که تعیین کرده تاریخ را چگونه بنویسند.
بنابراین نمی توان چندان به تاریخ نگاری در ایران اعتماد کرد.
خصوصا در دوران معاصر که تاریخ نویسی به دست عده ای روشنفکر مآب افتاده که سعی شده تا با تاریخ نویسی به اشاعه تفکرات محفلیشان بپردازند.
تاریخ قاجار را آنچنان که پهلوی خواسته نوشته اند و متاسفانه از سوی جوانان پر از حرارت مللی‌گرایی کاذب فارسی که دارای سواد تاریخی کم آنهم از همان نوع مدرسه ای هستند، پذیرفته و با سماجت نیز تبلیغ میشود.
این مسئله توسط سلطنت طلبها شدیدا تبلیغ میشود چرا که بدین وسیله سعی میشود تا از رژیم پهلوی یک رژیم متعالی و مدرن در اذهان ساخته شود. بنابراین همیشه به نقاط ضعف قاجارها و همینطور جمهوری اسلامی در قبال بزرگنماییهایی از عملکردهای پهلوی تاکید می شود.
و متاسفانه در جمهوری اسلامی بعضی از رجال وابسته به حاکمیت که قلبا به پهلوی ارادت دارند ولی در ظاهر شدیدا طرفدار جمهوری اسلامی هستند تلاش میشود تا همان تاریخ نگاری پهلوی ادامه یابد.
این مسئله تناقضی است که درماهیت بسیاری از سازمانها و نهادهای دولتی به چشم میخورد. تا جایی که رسما توسط احمدی نژاد و یارانش بصورت رسمی نیز مطرح و قوت یافت.
متاسفانه آموزش و پرورش نیز در این تناقض گرفتار است.
امیدوارم تا با بالا رفتن درک و فهم جامعه ایرانی به علمی شدن تاریخ نگاری در ایران بیانجامد.

بایراق

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
وئبلاگی با نام "بایراق" ایجاد شده که ظاهرا تلاش داشته بحث پرچم را برای جمعیت تورک زبان شمال غرب کشور ایران بصورت علمی و منطقی مطرح کند.
گفتگو در این مورد دراین وانفسای بحرانهای داخلی و خارجی و با تمام مشکلاتی که می تواند بدنبال داشته باشد بسیار حیاتی است.
زیرا درابتدا هر گروهی نیاز به نشان و سمبلی برای تحکیم وحدت شان با مشخص کردن اشتراکات گروهیشان دارند.
در ثانی (دوم) این میتواند جلوی بعضی سودجویان از فرصت را بگیرد تا نتوانند با تهیج افکار عمومی مردم تورک زبان ایران به نیات خود برسند.
یعنی این بحث نه تنها مضر نیست بلکه گشایش این گفتگو می تواند بسیار سود بخش نیز باشد.
خلاء هویتی در بین مردم تورک زبان ایران نه فقط به نفع پانفارسها و نژادپرستان آریاگرا خواهد بود بلکه به نفع سودجویان بین المللی نیز هست تا از این حفره امنیتی استفاده ببرند و بتوانند به افکار عمومی قسمی کثیری از مردم کثیرالمله ایران نفوذ داشته باشند.
پس ما این گفتمان را دنبال میکنیم با نیت بهسازی در فرهنگ مردم ایران زمین تا گشایشی شود به حمد الله به توسعه هر چه بیشتر کشور ایران عزیزمان. . . . آردی وار(ادامه دارد) . . .

در حاشیه

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
با سلام
در حاشیه سریال در حاشیه

فیلم سریالی در حاشیه مهران مدیری انتقاد سختی از یک عده افراد سودجو کرده بود که از موقعیت و حایگاه برتر نسبت به عموم مردم سوء استفاده میکنند.
باید لباسی به شخصی پوشاند و او را در جگایگاهی قرارداد که از . . . آردی وار . . .اهل کجایی؟

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
وقتی میری محله های کم فرهنگ تهران از یکی می پرسی اصلیتت کجاییه، با لهجه تهرانی کتابی، بهت میگه جد و آبادش تهرانیه و فارس در صورتیکه کمی دقت کنی لهجه شهرستانیش رو متوجه می شی.
نه اینکه این مسئله فقط بسته به محله ها باشه و یا قشر کم درآمد و یا پر درآمد جامعه، نه!
این مسئله بستگی به شعور و فرهنگ و کلاس حقیقی فرد و شخصیت اون آدم داره.
هستن کسایی که . . . آردی وار . . .

امام حسین (ع) شهادتی‌نین اربعینین ایل دونومو سیزه تسلیت اولسون.

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن


امام حسین (ع) شهادتی‌نین اربعینین ایل دونومو سیزه تسلیت اولسون.
امام حسین (ع) شهادت قیرخ گونلوگونون ایل دونومو سیزه تسلیت اولسون.
سالگرد چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) بر شما تسلیت باشد.


چه زماني مي توان با جهانيان و خصوصا همسايگان بهترين ارتباط را برقرار نمود؟

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
اه‌سنليكلر سلاملار،
چه زماني مي توان با جهانيان و خصوصا همسايگان بهترين ارتباط را برقرار نمود؟
زماني مي توان اعتماد جهانيان مخصوصا و مخصوصا همسايگان را جلب كرد كه در داخل كشورمان بتوانيم عدالت حقيقي و واقعي را ايجاد كنيم و بدنبال جبران بي عدالتيهاي اين هشتاد ساله باشيم نه اينكه از طرفي بخواهيم ديگران به ما اعتماد كنند ولي درداخل خودمان مشكلات قوميتها و مذاهب و اديان را به اوج برسانيم.
از طرفي در محو فرهنگهاي داخلي غير فارسي قدم برداشتن و از طرفي احترام به فرهنگ ديگران (كشورهاي ديگر)نشدني است.
وقتي در فيلمهاي سينمايي بخصوص فيلمهايي در زمينه جنگ تحميلي ايران را فارس و عراق را عرب نشان دهيم و به بيننده بقبولانيم كه ايران فقط فارس است و جنگ ايران و عراق را جنگ عرب و فارس جا زدن و حقيقت جنگ را كه در واقع جنگ دنياي استكبار بر عليه اسلام و بيداري اسلام بوده وارونه جلوه دادن جز از همپاشي نيروهاي معتقد به اسلام در منطقه و مكدر شدن مردم منطقه از سياستهاي ايران و گستاخي دشمنان اسلام چيزي به دنبال نخواهد داشت.
در كشور ايران ما پتانسيلي وجود دارد كه بتوانيم سرزمين پهناوري را كه شامل كشورهاي بسياري است باايجاد منافع مشترك متحد گردانيم. البته بايد توجه بنماييم كه بدليل قدمت تاريخي روابط مردم ساكن در اين منطقه وسيع با فرهنگها و زبانها و اديان و مذاهب گوناگون منافع مشترك دور ازذهن نيست ولي بدليل تماميت خواهي از طرف قدرتهاي بزرگ جهان همچون روسيه و چين و اوروپا و آمريكا اين مهم با دشواريهاي بسيار بغرنجي روبرو خواهد بود.
ايجاد اختناق و تفرقه ازطرف آن قدرتها به وسيله مزدبگيران خائن و همچنين جهل و ناداني مردم خصوصا فارس پرستان و نژادپرستان جاهل و همه ي پانها آن اتحاد نشدني تصور ميشود.
به اميد اينكه رنسانس سرزمين كهن كه نمي توان نامي ديگربر آن نهاد به قدرتهاي جهان بقبولاند كه اتحاد و صلح بين كشورها و مردمان منطقه براي همه و همه جهان سود آور خواهد بود و اين ممكن نخواهد بود مگر با رشد آگاهي مردم و قبول تفاوت بين مردم و احترام به آن.

يئل ياتار، طوفان ياتار، ياتماز حوسئينين پرچمي

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
قايناق : "زبان و ادبيات توركان خراسان" وئبلاگي
http://salariyan.blogfa.com/post-5309.aspx

يئل ياتار، طوفان ياتار، ياتماز حوسئينين پرچمي

يئل ياتار، طوفان ياتار، ياتماز حوسئينين فرزندي

 بو كئجه ييغلار يتيم لر كوفه ده

بوش قاليب محراب حيدر كوچه ده

ديده ي دوران ياتار ياتماز حسينين پرچمي

يئل ياتار، طوفان ياتار، ياتماز حوسئينين پرچميژني براي نژاد وجود ندارد!

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
قايناق : " توركشناسي2" وئبلاگي
آدرئس : http://hunmurunu2.arzublog.com/post-53425.html
ژني براي نژاد وجود ندارد!
تازگيها حرفهاي نژادپرستانه ي زيادي ميشنوم. نه اينكه بيشتر شده، فقط نژادپرستان توانسته اند همديگر را بصورت آنلاين پيدا كنند. نژادپرستي هميشه ريشه در عدم آگاهي دارد. پس اگر موضوع نژاد برايتان جالب است يا فلان نژاد را باهوش تر و فلان نژاد را قوي تر ميدانيد، اين مطلب را كه مجموعه اي از چند جلسه كلاس دانشگاهم است برايتان بصورت خلاصه تكرار ميكنم شايد به كارتان بيايد.
در بيولوژي امروز خصوصيات و ويژگيهاي نژادي، از نظر علمي كاملا رد شده اند زيرا نژاد و رنگ پوست در زنجيره ي دي ان اي انسان وجود ندارد و در بخش كم اهميت و ثانوي قرار دارد. بله ژني براي نژاد وجود ندارد!

اصغر زارع كهنموئي :تسويه حساب با حقيقت؟/ پاسخي به بخش آذربايجانِ گفتگوي سيدجواد طباطبايي با مهرنامه

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
وحدت در گورستان امكان‌پذير نيست. نمي‌توان گروهي را به «معراج» برد و گروهي ديگر را به «قبرستان» و آنگاه از وحدت سخن گفت. وحدت سرزميني، اين تركيب اضافي زيبا، متاسفانه اسم رمز فاشيسم شده است. فاشيسم، وقتي همه «برخورداري»ها را از گروه مقابل خود گرفت و خود را تمام حق و مخالف را تمام ناحق خواند و وقتي مرثيه بر جسد بي‌جان او سرود، آنگاه ... آردي وار . . .
قايناق : نويد آزربايجان
http://www.navidazerbaijan.ir/Fa/News2540.aspx


تاريخ نويسي به سبك پانپارسهاي فاشيست كوروش پرست بي دين

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
يازار : خزراوغلو
البته كه در تمامي ملتهاي جهان افراد دگم و خود پرست افراطي يافت مي شود، هم در تركان و هم در فارسها.
پس نبايد وقتي ما ميگوييم پانپارسهاي فاشيست به تمامي فارسها تعميم داده شود. چه بسيارند دوستان فارس زباني كه نه تنها افراط گرايانه نمي انديشند بلكه با روشن بيني ضعفهاي خود و كشور چند مليتي ايران را به خوبي درك ميكنند و با علم آموزي به زبانهاي ديگر دنيا همچون انگليسي سعي دارند تا سطح درك خود رابالا ببرند و من در اينجا صميمانه به آنها درود مي فرستم.
و اما موضوع اصلي كه نوعي تاريخ نويسي باشد، فرض بگيريد هزار سال بعد وقتي كه دنيا تغيير نموده چه گونه تاريخ نويسي خواهد شد:
سال 3014 ميلادي لندن : با اسناد و مدارك بدست آمده هزار سال پيش در خاورميانه موجوداتي مانند ميمون زندگي ميكردند كه بسيار . . .
                             آردي وار . . .
                             ادامه دارد . ..


ريشه نامها

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن
در استفاده از منابع تاريخي چه معاصر و چه قديمي بايد بسيار محتاط بود چرا كه هميشه در ثبت وقايع تاريخي اغراض تاثير قابل توجهي داشته است. خصوصا در اين هشتاد سال اخير كه عده اي با تفكرات شوونيستي و فاشيستي در تلاش براي ايجاد مدينه فاضله با علائق خود بوده اند
                                      ادامه دارد . . .

زبان مردم تورك ايران و علم

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن

نقاط قوت و ضعف

هر ملتي و هر فرهنگي و هر زباني به جاي خود نقاط قوت و ضعفي دارد.

ما با ملل ديگر كاري نداريم. ما بايد به آينه بنگريم و لااقل صورت ظاهر خويش بياراييم. به آينه حقيقت بين بنگريم و درون و باطن خويش بياراييم. چشم بصيرت خويش را قدرتمند نماييم تا بتوانيم داخل و بيرون خويش را از ضعفها بيالاييم.

ما مردم تورك ايران به هر دليلي بيروني و دروني در اين صد سال اخير محروم از حقوق انساني خويش و متحمل خسران زيادي شده ايم. چيزي كه واقع شده و گذشته را نمي توان برگرداند. و ميتوان امروز را دريافت و حال روز بهتر و آينده اي روشنتر را ساخت.

مهمترين كار نقد است. نقد گذشته و حال.
اين نقد بسان . . .
                         آردي وار . . .

نژاد ترك اوغوز / Oğuz Türk Soyu

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن

نژاد و نژاد شناسي علمي است كه در مورد تيره هاي مختلف بشري مطالعه ميكند و از آنجا كه همه ابنا بشر امروزي را علم از يك نژاد خاص قلمداد ميكند نمي توان گفت كه تيره هاي مختلف بشري از نژادهاي مختلف هستند.

ولي از آنجا كه تفاوتهاي ظاهري و حتي رنگ پوست باعث اين فكر جدايي نژادهاي بشري مي شود، بهتر است بدانيم كه نژاد بوشمنهاي آفريقايي تقريبا خالص مانده و يا مردمان بدوي ميان جنگلهاي آمازون.

در آمريكاي لاتين و كشور بررزيل در قلب جنگلهاي آمازون مردماني يافت مي شوند كه قرنهاست از ارتباط با خارج محدوده زندگيشان بدليل شرايط جغرافيايي محل زندگيشان محروم بوده اند و از اختلاط با ديگر تيره ها مصون مانده اند.

حال بپردازيم به نژاد توركان. به نظر من توركها از تيره ها و يا به قولي نژادهاي مختلفي تشكيل يافته اند و نمي توان مختص بودن تيره اي خاص را به تورك بودن در نظر گرفت.

                                                           آردي وار . . .


پان‌ تركيسم‌ يك‌ جريان‌ فكري‌ مرده‌ و مضمحل‌ است‌

وئبلاگچی : خــــزراوغلي

+0 به يه ن


پان تركيسم

 

پان‌ تركيسم‌ يك‌ جريان‌ فكري‌ مرده‌ و مضمحل‌ است‌.

مطالب اين پست برگرفته از وبلاگ وزين " آجيان يارا " به آدرس زير ميباشد.

                                                                          آردي وار . . .

http://davarardabil.blogfa.com/post/143


  • [ 1 ][ 2 ]